Tikrai, kaip tik prasideda intensyvi augalų vegetacija, kartu pasipila ir augalų ligos, užpuola kenkėjai.

Žinoma, taikant tinkamą augalų auginimo kaitą, parenkant tinkamus kaimynus – galima neigiamybių srautą sumažinti.

Dažnai griebiamasi chemijos, nes ji labai greitai viską „nužudo“, bet ar kas ilgai galvoja, kas lieka aplinkoje ir kaip veikia mūsų taip saugomus augalus ta naudota cheminė priemonė?

Mokslininkai nustatė, kad be cheminių priemonių mūsų soduose ir daržuose puikiai pagelbės vaistinėlių preparatai:  jodas ir kalio permanganatas.

Jodas.  Tai antiseptikas, kuris naikina daugybę grybelių, virusų ir bakterijų! Jis būtinas ir amino rūgščių, baltymų biosintezei, dalyvauja fotosintezėje…

Taigi, jei augalai mažiau žydi, sunkiau mezga vaisius, o šie dar ir pūva, vaisiai neryškios spalvos, lėtai vystosi augalas …gaminkite jodo tirpalą ir palaistykite augalus. Reikia laikytis normos: 1-2 lašai jodo + 3,5 litro vandens ir labai gerai išmaišyti.

Labai rimtas mišinys prieš pomidorų, bulvių fitoftorą ar kitus puvinius: 10 litrų vandens+1 litras saldaus pieno+15 lašų jodo = ir purkšti augalus 2-3 kartus per mėnesį.

Norint sustabdyti miltligės plitimą, gaminti reikia iš 1 ml jodo+9 litrai vandens+1 litro saldaus pieno + indų ploviklio ar kažko kito lipnaus, viską labai gerai sumaišyti = ir purkšti.

Priminimas: visus purškimus ar ir laistymus atlikti anksti ryte, o dar geriau pavakary, kai sumažėjusi dienos kaitra, kad neapdeginti augalų.

https://sveika.lt/jodas-ir-jo-nauda-sveikatai/

https://www.delfi.lt/gyvenimas/namai/patyre-sodininkai-zino-kokius-stebuklus-augalams-daro-jodas-ir-kalio-permanganatas-86908097

Kalio permanganatas. Taip pat geras grybinių ligų naikintojas ir aktyvus deguonies šaltinis, nes pagerina deguonies prieinamumą dirvoje. Kalis augalams labai reikalingas elementas: padeda ląstelėje judėti cukrui, vandeniui, o augalai tampa sultingesni, saldesni, gražesnės spalvos…

Ką gali kalio permanganatas?

Dezinfekuoti dekoratyvinių ir daržo augalų svogūnėlius, sėklas: 1,0-1,5g kalio permanganato + 1 litras vandens ir labai gerai išmaišyti, ištirpinti – sėklas, svogūnėlius laikyti tirpale apie 2 valandas, po to nusausinus (smulkesnes sėklas dar nuplauti švariu vandeniu) sodinti.

Nuo miltligės, antraknozės ir kitų ligų prevenciškai nupurkšti augalus 0,3 % tirpalu.

O jei jau užpuolė miltligė – pasidaryti tirpalą iš 10g kalio permanganato+10 l vandens + 50 g kalcinuotos sodos ir purkšti pažeistus augalus.

Visai silpnos koncentracijos tirpalu (0,001%) galima plauti sunokusius vaisius ir daržoves. Svarbu, kad koncentracija nekeltų pavojaus žmogaus sveikatai.

https://www.seklosdarzui.lt/lt/seklos/kitos-prekes/kalio-permanganatas.htm


Category: Patarimai sodininkams ir daržininkams